top of page

Zakończenie projektu “Społeczni edukatorzy w cukrzycy dla Zielonej Góry”

Zielonogórskie Koło PSD stanęło w okresie od 15. kwietnia do końca czerwca 2024 z przed wyzwaniem edukacyjnym, jakim było zrealizowanie projektu “Społeczni edukatorzy w cukrzycy dla Zielonej Góry”. O wsparcie finansowe zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Zielona Góra, proponując przeszkolenie piętnastu członków naszego Stowarzyszenia na edukatorów diabetologicznych. Celem było stworzenie możliwości niesienia lepszej pomocy osobom chorującym bądź zagrożonym cukrzycą w naszym mieście poprzez działalność społeczno-edukacyjną samych członków koła oraz uzupełnienie wiedzy osobistej przyszłych edukatorów na temat cukrzycy, będących na co dzień pacjentami diabetologicznymi lub członkami ich rodzin. Pomysł nasz spotkał się z aprobatą Urzędu Miasta i tak w połowie maja rozpoczęliśmy ponad miesięczny kurs, składający się z pięćdziesięciu jednostek lekcyjnych, zakończony egzaminem. Uczyliśmy się indywidualnie i spotykaliśmy się, konsultując nabytą wiedzę. Dla uczestników kursu z problemami wzrokowymi wydrukowane zostały w specjalnym powiększeniu treści kursu i przekazane w wersji papierowej dla lepszego komfortu nauki. Osoby wymagające wsparcia technicznego mogły zdać egzamin online w naszej siedzibie pod okiem wolontariusza lub koordynatora projektu.


Z przyjemnością możemy poinformować, że wszyscy zdaliśmy pomyślnie nasze egzaminy, uzyskując certyfikaty edukatorów w cukrzycy.


Wielu z nas mogło sprawdzić swoje umiejętności już podczas eventu zdrowia 14.06.2024, organizowanego przez PGNiG Grupa Kapitałowa, gdzie mierzyliśmy zielonogórzanom poziom cukru i ciśnienie, rozdawaliśmy materiały informacyjne na temat zdrowego trybu życia, a osobom z podwyższonym wynikiem zakładaliśmy dzienniczki oraz przekazywaliśmy glukometry. Przed nami stoją kolejne zadania, takie jak udział w prozdrowotnych wydarzeniach w mieście, festynach osiedlowych oraz rozszerzenie oferty działalności Stowarzyszenia o cotygodniowe dyżury społecznych edukatorów w naszej siedzibie. Chcemy pomagać, doradzać i wspierać zielonogórzan naszą wiedzą i doświadczeniem w walce z chorobą.


Jesteśmy świadomi, że sami musimy się ciągle dokształcać, stąd planujemy cykl spotkań szkoleniowych, prowadzonych przez zaproszonych prelegentów ze środowisk medycznych i farmaceutycznych. Bardzo poważnie traktujemy naszą misję, jaką jest zapobieganie przypadkom niezdiagnozowanej cukrzycy poprzez edukację społeczną i pomiary cukru mieszkańców, zwracanie uwagi społeczeństwa na rosnący problem zachorowań na cukrzycę, a także wsparcie osób chorujących, pokazując im praktyczne sposoby lepszego funkcjonowania w dniu codziennym z cukrzycą.


Projekt nasz rozliczony zostanie do dnia 30.06.2024, ale już dziś możemy powiedzieć, że pierwsze rezultaty zakładane w projekcie zostały osiągnięte.

0 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page